Important Notice: Our web hosting provider recently started charging us for additional visits, which was unexpected. In response, we're seeking donations. Depending on the situation, we may explore different monetization options for our Community and Expert Contributors. It's crucial to provide more returns for their expertise and offer more Expert Validated Answers or AI Validated Answers. Learn more about our hosting issue here.

How much does it cost per gallon using my personal biodiesel processor?

biodiesel COST gallon processor
0
Posted

How much does it cost per gallon using my personal biodiesel processor?

0

The actual amount will depend on the supplies you use, but you can figure about .70 to .90 per gallon. Can I use anything other the used restaurant fryer oil? Yes! You can also use non-food grade soy oil. Why do I want this unit to be portable? Good question! The advantage of a portable unit is two-fold. You can tow your unit to local restaurants to pick up their used fryer oil (eliminating a few transfer steps); and you easily move the unit on your property should you need your garage or barn for something else. Since you can pump from the unit to the car, tractor, etc, you can tow the unit to the source (for example a tractor out in a field). Another reason for making this portable is for towing the unit to friends and family who wish to benefit from your homemade biodiesel processor. Educators will want to bring this classic educational tool to school with them for demonstrations and learning opportunities. Why do I want a set of plans as opposed to an e-Book which can be digitally

What is your question?

*Sadly, we had to bring back ads too. Hopefully more targeted.